Dobrym nawykiem każdej z pań powinno być wieczorne zmywanie makijażu. ’
Codzienne oczyszczanie
Niezależnie od ilości nałożonych kosmetyków lub ich całkowitego braku powinno się oczyścić twarz. Czynność ta trwa kilka minut, które mogą być zbawienne dla skóry. Sen z makijażem na twarzy może spowodować powstanie wielu niedoskonałości m.in. zaskórniki otwarte i zamknięte, przesuszenie skóry lub uwidocznienie zmarszczek mimicznych. Poniżej znajduje się kilka zasad jak poprawnie zmywać makijaż.
Zasady
1. Podstawą jest dobranie odpowiednich kosmetyków do danego typu skóry. Dla cer suchych, wrażliwych i naczynkowych lepiej sprawdzą się delikatne pianki lub mleczka, które nie spowodują podrażnienia ani uczucia ściągnięcia i przesuszenia. Do skóry tłustej i problematycznej można zastosować żele oczyszczające. W pielęgnacji tego typu cer należy pamiętać, aby nadmiernie nie usuwać nadmiaru sebum i nie matować skóry Spowoduje to produkcję dodatkowego łoju, aby zapewnić warstwę ochronną skórze. W składzie kosmetyków do demakijażu nie powinny znaleźć się substancje na bazie alkoholu lub składniki komedogenne, czyli takie które „zapychają pory”.
2. Demakijaż należy rozpocząć od okolic oczu. Wacik nasączony płynem micelarnym trzeba na chwilę przyłożyć do powiek, aby ten rozpuścił cień i tusz, a następnie kierując się w stronę zewnętrznego kącika oka zmyć pozostałe resztki. Kolejnym krokiem są usta, z którymi postępujemy tak jak z oczami. Potem pora na twarz. Czystymi dłońmi lub wacikiem nakładamy odpowiedni preparat, delikatnie masując oczyszczamy twarz, a następnie zmywamy pozostałości. Wszystkie wykonywane ruchy powinny być delikatne, tak aby nadmiernie nie naciągać skóry. Długotrwałe rozciąganie może spowodować utratę jędrności i elastyczności, co w konsekwencji prowadzi do powstania zmarszczek i wiotkość.
3. Ostatnim etapem demakijażu, który jest bardzo często pomijany w codziennej pielęgnacji jest tonizowanie, za pomocą toniku. To przywracanie skórze jej naturalnego pH, które waha się w granicach 4-6 (4,2-5,6), czyli lekko kwaśne. Używając kosmetyków o odczynie zasadowym, zaburzamy naturalne pH. Powoduje to zaburzenie warstwy hydro-lipidowej naskórka, co za tym idzie skóra jest narażona na podrażnienia, uszkodzenia oraz nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Dlatego należy pamiętać, aby do mycia twarzy nie używać mydła.
Podsumowując, zmywanie makijażu powinno być obowiązkowym elementem wieczornej toalety. Dzięki tej prostej czynności skóra odwdzięczy się świeżym wyglądem, blaskiem oraz promiennością.