Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

W jakim celu wykonuje się skanowanie 3D zębów? Zastosowanie, zalety i przebieg badania

23 sierpnia 2022 skanowanie 3D zębów


Diagnostyka dentystyczna wykorzystuje obecnie zaawansowane urządzenia, dzięki którym stomatolog może wykonać badania nie tylko łatwo i wygodnie, ale również szybko uzyskać bardzo dokładne wyniki. Wśród popularnych technik znajduje się skanowanie 3D zębów. Co warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Czym jest skanowanie 3D zębów?

Skanowanie 3D zębów jest rodzajem badania diagnostycznego, za pomocą którego można uzyskać cyfrowy wycisk zębów w formie trójwymiarowej, komputerowej wizualizacji. Do prowadzenia badania używane są skanery wewnątrzustne, inaczej dentystyczne skanery 3D. Mają one formę urządzenia podłączonego do komputera z ekranem. Urządzenie to wyposażone jest w niewielką kamerę, którą dentysta umieszcza wewnątrz jamy ustnej pacjenta.

Na podstawie wykonanych przez kamerę zdjęć oprogramowanie do skanera 3D przygotowuje wizualizację, którą można zobaczyć na ekranie. Warto też wskazać, że skanery 3D współpracują z drukarkami 3D używanymi w stomatologii.

Skanowanie 3D – co można zobaczyć dzięki temu badaniu?

Dzięki badaniu z użyciem skanera 3D można już w ciągu kilku minut uzyskać bardzo dokładny model górnego i dolnego łuku zębowego i pozostałych tkanek w jamie ustnej.

Bezpośrednio po wykonaniu badania pacjent może zobaczyć efekty skanowania, a stomatolog dokładnie wyjaśnić mu widziany na ekranie model i zaprezentować dostępne warianty leczenia. Dodatkowo stomatolog może przygotować modele prezentujące efekty leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Wskazania do skanowania 3D zębów

Skanery wewnątrzustne mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego obecnie używane są w wielu obszarach stomatologii.

Ortodoncja

Skanowanie 3D zębów jest bardzo pomocne w trakcie planowania oraz kontroli efektów leczenia ortodontycznego. Cyfrowe wyciski używane są między innymi podczas przygotowywania przezroczystych nakładek ortodontycznych, ale również znajdują zastosowanie przy leczeniu aparatami stałymi.

Implantologia

Za pomocą skanerów wewnątrzustnych stomatolog może uzyskać dokładne informacje dotyczące wyglądu jamy ustnej pacjenta, również po ekstrakcji zębów. Na tej podstawie można następnie dobrać odpowiednie implanty stomatologiczne. Skanowanie 3D może być połączone z tomografią komputerową 3D, na podstawie której uzyskuje się obraz kości pacjenta.

Protetyka

Dzięki skanerom można również przygotowywać różne rodzaje uzupełnień protetycznych, na przykład licówki, mosty albo koronki.

Zalety badania zębów skanerem 3D

Do najważniejszych zalet skanowania 3D zębów zaliczane są:

  • brak konieczności wykonywania wycisków zębów – dzięki temu badanie przebiega bardzo komfortowo dla pacjenta, szczególnie wtedy, gdy występują u niego odruchy wymiotne podczas pobierania wycisków;
  • brak ryzyka podrażnień dziąseł i uszkodzeń zębów przy wycisku – to bardzo istotne dla pacjentów ze schorzeniami przyzębia, na przykład paradontozą;
  • wysoka precyzja – skaner 3D daje znacznie dokładniejszy cyfrowy wycisk niż ten przygotowany standardową metodą;
  • łatwe planowanie i kontrola leczenia – dzięki temu stomatolog może szybko zaprezentować pacjentowi plan wraz z efektami leczenia oraz sprawdzać ich postępy;
  • oszczędność czasu – samo skanowanie zajmuje jedynie kilka minut, a przygotowany skan może być natychmiast przekazany do laboratorium, gdzie wykonuje się nakładki, protezy.

Skanowanie 3D zębów – przebieg badania

Do badania jak skanowanie 3D zębów pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać. Należy tylko pamiętać o higienie jamy ustnej przed wizytą w gabinecie.

Podczas badania pacjent leży albo siedzi na fotelu stomatologicznym, a stomatolog umieszcza w jego ustach kamerę, którą przesuwa następnie wzdłuż łuków zębowych. Kamera wykonuje wtedy zdjęcia, z których tworzony jest model 3D.

Gdzie można skorzystać ze skanera wewnątrzustnego?

Ze skanowania cyfrowego można skorzystać wyłącznie w prywatnych gabinetach stomatologicznych, ortodontycznych. Badanie nie jest refundowane przez NFZ. Pacjentom chcącym skorzystać z zabiegu jak skanowanie 3D Kraków również daje taką możliwość w specjalistycznych klinikach stomatologicznych i ortodontycznych.

Aby dowiedzieć się, czy w danym gabinecie lub klinice używane są skanery wewnątrzustne, warto wejść na jego stronę internetową lub skontaktować się z nim, by uzyskać więcej informacji.

Cena skanowania 3D zębów – ile kosztuje?

Najczęściej skanowanie zębów 3D wchodzi już w cenę wizyty, dlatego nie trzeba dopłacać za wykonanie badania. Zazwyczaj za konsultację, podczas której wykonuje się badanie, należy zapłacić od około 200 do 250 złotych. Aktualne cenniki można znaleźć na stronach internetowych.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kleszcze do ekstrakcji zębów
Zwyrodnienie siatkówki
Filtry do nawilżaczy - kompleksowy poradnik

Jesteś zainteresowany reklamą?

Filtry do nawilżaczy - kompleksowy poradnik