Podwójne widzenie może być przyczyną różnych schorzeń, często bardzo groźnych dla zdrowia. Kiedy się pojawi, należy bezzwłocznie udać się do okulisty i wykonać niezbędne badania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o podwójnym widzeniu!
Podwójne widzenie – przyczyny i objawy
Podwójne widzenie (diplopia) nie jest chorobą, ale może zwiastować różne poważne schorzenia. Rozróżniamy diplopię jednooczną i obuoczną. Podwójne widzenie jednooczne jest spowodowane zaburzeniem załamywania światła w jednym lub obu oczach i może pojawić się przy okazji takich chorób, jak:
- astygmatyzm,
- początkowa zaćma,
- stożek rogówki,
- przymglenia i blizny rogówki,
- podwichnięcie soczewki.
Z kolei diplopia obuoczna jest skutkiem mechanicznych ograniczeń ruchu oczu lub niedowładu mięśni poruszających oczami. Może objawiać się przy takich chorobach, jak:
- urazy głowy,
- cukrzyca,
- guzy lub uszkodzenia oczodołu,
- zaburzenia konwergencji,
- zatrucia lekami lub substancjami toksycznymi,
- schorzenia ośrodkowego układu nerwowego,
- nadciśnienie tętnicze,
- nerwica,
- nieskorygowana wada wzroku,
- zez ukryty.
Podwójne widzenie obuoczne może się pojawić także po operacjach okulistycznych lub w przypadku źle dobranych okularów.
Podwójne widzenie – nadciśnienie
Nadciśnienie może powodować takie choroby, jak retinopatia nadciśnieniowa (uszkodzenia w siatkówce oka) lub zez porażenny. Ten drugi charakteryzuje się podwójnym widzeniem, a kąt odchylenia oczu jest niestały. Nadciśnieniowcy muszą pamiętać o regularnych kontrolach u kardiologa, optometrysty i okulisty.
Okulary pryzmatyczne – podwójne widzenie
Diplopia nie jest chorobą, dlatego przy jego pojawieniu się należy dowiedzieć się, jaka jest jego przyczyna i wdrożyć leczenie dostosowane do tego, co wywołało diplopię. Dodatkowo, leczeniem objawów podwójnego widzenia zajmuje się okulista. Jeśli przyczyną diplopii jest porażenie mięśnia gałkoruchowego, wykonuje się leczenie operacyjne mięśni. Natomiast przy niewielkim odchyleniu oka i niewielkiej diplopii stosuje się okulary pryzmatyczne. Usuwają podwójne widzenie poprzez przesunięcie obrazu z niewłaściwego miejsca siatkówki na plamkę. Jeżeli objaw powstał w wyniku ostrego zeza, wskazana jest operacja. Przy zezie porażennym z kolei podaje się toksynę botulinową A. Niestety, nie zawsze można zapobiec chorobom prowadzącym do pogorszenia się wzroku. Ale do działań profilaktycznych, mogących mieć wpływ na rozwój choroby lub jej brak, zalicza się:
- regularne badania, przynajmniej co dwa lata,
- mycie rąk przed założeniem soczewek kontaktowych,
- noszenie okularów przeciwsłonecznych,
- dieta bogata w zdrowe tłuszcza i antyoksydanty.
Nieostre, zamglone widzenie
Inne problemy z widzenie to nieostre lub zamglone postrzeganie otaczającego świata. Do jego przyczyn zalicza się:
- krwotok do ciała szklistego,
- odwarstwienie siatkówki,
- pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego,
- niedrożność tętnicy środkowej siatkówki.
Zazwyczaj dochodzi do zamglonego widzenia na jedno oko. Jeśli jednak ma miejsce obuoczne pogorszenie wzroku, może być spowodowane zatruciem alkoholowym, obustronnym zapaleniem nerwu wzrokowego lub przy długotrwałej tarczy zastoinowej.
Zobacz też: Jak leczy się krótkowzroczność?