Okazuje się, że sposobność złapania piłki w powietrzu, oglądanie filmów w technologii trójwymiarowej, a także właściwa ocena odległości pomiędzy autami sposobna jest dzięki widzeniu stereoskopowemu. Warto zaznaczyć, że widzenie to, które inaczej zwane jest widzeniem przestrzennym, ma dla ludzi ogromne znaczenie. Ponadto wymagane jest to do pracowania w wielu zawodach. Warto dowiedzieć się, czym właściwie jest takie widzenie oraz jaką rolę odgrywa profilaktyczne badanie wzroku u najmłodszych pacjentów.
Widzenie stereoskopowe
Widzenie stereoskopowe to dość skomplikowany proces, który ułatwia codzienne funkcjonowanie ludzi. Warto wiedzieć o tym, iż ludzka budowa ciała, a także umiejscowienie oczodołów pozwala na widzenie przestrzenne. Dzięki temu umożliwione jest ułożenie oczu tuż obok siebie. Warto też dodać, iż dwupunktowa percepcja przy takim położeniu gałek ocznych doprowadza do tego, iż w tym samym czasie pobierane są dwa podobne do siebie obrazy. Trzeba też zaznaczyć, iż widzenie stereoskopowe pozwala widzieć w głębi oraz ocenić odległość nie tylko od nas samych, lecz również odległości między wszelakimi przedmiotami. Żeby człowiek mógł widzieć stereoskopowo, powinien zostać spełniony następujący warunek: człowiek nie może mieć przede wszystkim wady wzroku. Mowa tutaj na przykład o krótkowzroczności, dalekowzroczności, a także astygmatyzmie, który nie pozwala widzieć stereoskopowo. Ponadto nie można mieć zeza – mowa tutaj o przypadku, w którym obie gałki nie funkcjonują prawidłowo. Musi być też zadbana odpowiednia korespondencja siatkówek, czyli odpowiednie funkcjonowanie neuronów w siatkówkach.
Odpowiednie widzenie – na czym polega?
Trzeba wiedzieć o tym, iż problemy z widzeniem stereoskopowym mogą pojawić się w praktycznie każdym wieku. Odpowiednie funkcjonowanie gałek ocznych sprawdzić można na specjalistycznym badaniu optycznym, które polega m.in. na kontroli ruchu gałek ocznych. Polega też to na wykluczeniu bądź potwierdzeniu zeza oraz wady wzroku. Mowa tutaj również o ocenie koordynacji ruchowo-wzrokowej. Pełnoletnie osoby powinny poddawać się takim badaniom przynajmniej co dwa lata. Warto też dodać, że profilaktyczne badanie wzroku ma bardzo istotne znaczenie u dzieci. W przypadku, gdy nie zauważymy żadnych niepokojących objawów, to z dzieckiem trzeba udać się na pierwsze badanie optyczne przed ukończeniem trzecich urodzin dziecka. Kolejno trzeba takie badanie powtarzać minimum co trzy lata. Jeżeli jednakże zaobserwujemy, iż nasza pociecha ma problem z rysowaniem bądź pisaniem, czy przykręca główkę na bok bądź siada zbyt blisko przed TV, to mogą być to niepokojące symptomy. W takim przypadku niezwłocznie trzeba dziecko zabrać na badanie optyczne. Jest to bardzo ważne, bowiem dzieciaki tworzą w mózgu właściwe połączenia nerwowe, która umożliwiają widzenie przestrzenne. Dlatego warto pociechy zabierać na badania lekarskie, który wykluczą bądź potwierdzą wady wzroku. Widzenie stereoskopowe jest bardzo istotne w życiu każdego człowieka.