Tarczyca to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w organizmie człowieka. Pełni funkcję wydzielania hormonów, do którego niezbędny jest pierwiastek jod oraz TSH. Często nie jesteśmy świadomi, że borykamy się z problemem chorej tarczycy. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. W dalszej części artykułu, opiszemy jakie objawy i oznaki dają nam ostrzegawczy sygnał, że prawdopodobnie praca tego gruczołu została zakłócona.
Co powinno nas zaniepokoić?
Objawy chorej tarczycy są często bagatelizowane i nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Mogą one często wydawać się nam podobne do innych powikłań zdrowotnych. Dla pewności warto regularnie robić badania krwi hormonów tarczycy, które wyraźnie dadzą nam pewną diagnozę. Do najczęstszych objawów chorej tarczycy zaliczamy:
- uczucie ciągłego zmęczenia
- nadmierna wrażliwość na niską temperaturę
- powiększone węzły chłonne
- suchość skóry
- problemy z koncentracją
- dolegliwości związane z układem pokarmowym
- zaburzenia miesiączkowania
- łamliwość paznokci
Sucha skóra jako jeden z objawów chorej tarczycy
Sucha skóra to problem większości z nas. Szczególnie dokucza nam przy zmianach temperatur, złym doborze kosmetyków do pielęgnacji czy też złej diecie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może to być również oznaka chorej tarczycy.
Niedoczynność tarczycy, czyli jedno z zaburzeń jej funkcjonowania, wynika z niewystarczającej ilości produkowanych hormonów. Skutkuje to między innymi wydłużeniem procesów podziałów komórkowych oraz zmniejszeniem syntezy białek. Przy niedoborze kolagenu, elastyny i keratyny, skóra staje się coraz to bardziej wrażliwa. Robi się coraz to cieńsza, zaczyna się łuszczyć i ściągać. Jeżeli zauważyliśmy takie objawy u siebie, koniecznie powinniśmy udać się na badania.
Nadczynność a niedoczynność tarczycy
Choroby tarczycy to poważny problem medyczny z którym każdego dnia zmagają się miliony ludzi. Co ciekawe, częściej towarzyszą one kobietom.
Często możemy spotkać się z pojęciem nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Oba te schorzenia charakteryzują się innymi objawami i niedoborami. Do objawów nadczynności zaliczamy:
- szybki spadek masy ciała,
- niepokój,
- biegunki,
- bezsenność,
- przyspieszoną pracę serca,
- bezsenność,
- mniej obfite miesiączki,
- drżące dłonie.
Niedoczynność tarczycy z kolei objawia się poprzez:
- zaparcia
- niedokrwistość
- nadmierne wypadanie włosów
- zmniejszona tolerancja wysiłku
- obrzęk tkanki podskórnej
- zaburzenia pamięci.
Oczywiście nie możemy zakładać, że po rozpoznaniu u nas kilku z powyższych obaw, mamy już chorą tarczycę. Wynik potwierdzają badania laboratoryjne i diagnoza lekarza. Warto kontrolować swój organizm i zwracać uwagę na zmiany, które w nim zachodzą. Czasem taka obserwacja może uratować nam życie.