Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie rzadkie badania oferuje pracownia chemii klinicznej?

17 października 2022 rzadkie badania


Pracownia Chemii Klinicznej stanowi jedną ze składowych struktury laboratorium medycznego i jest odpowiedzialna za przeprowadzanie m.in. badań rzadkich. Jakie czynniki mają wpływ na wysoki poziom świadczonych usług i kiedy warto skorzystać z oferty placówki?

Pracownia Chemii Klinicznej – jakość świadczonych usług a precyzja wyników

Pracownia Chemii Klinicznej niemal zawsze proponuje bardzo szeroki panel badań diagnostycznych, obejmujący także badania rzadkie, tj. wykonywane przez stosunkowo niewielką liczbę pacjentów. Prowadzona działalność, nazywana działalnością usługową Pracowni powinna odbywać się w oparciu o obowiązujące standardy i wymagania prawne. Dobrze widziane jest także systematyczne wprowadzanie innowacji: https://www.roche.pl/pl/roche-diagnostyka/obszary-dzialalnosci/chemia-kliniczna-i-immunodiagnostyka.html, mających ogromne znaczenie dla poziomu proponowanych usług diagnostycznych.

Badania rzadkie w Pracowni Chemii Klinicznej

Pracownia Chemii Klinicznej bardzo często dysponuje dodatkowym panelem badań, tzw. badań rzadkich. Należą do nich m.in.:

– aldolaza. Oznaczanie aldolazy (enzymu należącego do liaz i uczestniczącego w glikolizie) we krwi najczęściej jest stosowane w diagnostyce dystrofii mięśniowej i chorób wątroby. Czas oczekiwania na wynik może wynosić od 2 do 14 dni, w zależności od placówki.

– kwas pirogronowy. Badanie poziomu kwasu pirogronowego (kwasu mlekowego) służy jako marker niewydolności organizmu. Zbyt niski wynik w stosunku do norm może świadczyć o niedostatecznym trawieniu węglowodanów, zbyt wysoki natomiast – o niedostatecznej funkcji enzymu przekształcającego do acetylo-CoA. Poziom kwasu pirogronowego oznacza się z porannej próbki moczu (ze strumienia środkowego).

– kwas beta-hydroksymasłowy. Wskazaniem do badania poziomu kwasu beta-hydroksymasłowego są sytuacje, w których podejrzewa się wystąpienie kwasicy ketonowej. Pobranie materiału do badania powinno się odbywać przynajmniej 8 godzin po ostatnim posiłku i może polegać na pobraniu próbki krwi żylnej lub próbki moczu. Wynik wyższy niż sugerowany przez normy laboratorium może sugerować m.in. cukrzycę typu 1 lub 2, dietę niskowęglowodanową lub nadużywanie alkoholu.

– WKT (wolne kwasy tłuszczowe). Badanie WKT nie jest wykonywane rutynowo, co oznacza, że do określenia stężenia NEFA konieczne są konkretne wskazania, m.in. konieczność monitorowania przebiegu i leczenia cukrzycy, podejrzenie guza chromochłonnego nadnerczy i ocena stanu metabolicznego pacjentów, którzy zmagają się z zaburzeniami o charakterze endokrynologicznym.

 Artykuł sponsorowany

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kleszcze do ekstrakcji zębów
Zwyrodnienie siatkówki
Filtry do nawilżaczy - kompleksowy poradnik

Jesteś zainteresowany reklamą?

Filtry do nawilżaczy - kompleksowy poradnik