Zapalenie spojówek u dziecka to dość poważny problem. Może mieć kilka przyczyn. Najczęściej ma ono podłoże bakteryjne, ale nierzadko też wirusowe. Ponadto przyczyną zapalenia spojówek u dziecka mogą być też wszelakie alergie. Jest to dość poważna przypadłość. Dlatego dziecko trzeba niezwłocznie zabrać do lekarza, który powinien szybko postawić diagnozę.
Objawy zapalenia spojówek u dziecka/h2>
Jeżeli mowa o objawach takiego stanu, to wymienić można świąd oczu, obrzęk powiek, przekrwienie spojówek, a także ropną wydzielinę, która skleja rzęsy. Warto zaznaczyć, że leczenie dzieci w przypadku takiego zapalenia będzie uzależniona od czynnika wywołującego taki stan. Czas trwania kuracji to od pięciu dni do nawet kilku tygodni. Przyczyną zapalenia spojówek u dziecka to stan zapalny błony śluzowej w środku powieki oka, a także błony śluzowej, która przykrywa gałkę oczną. Taka przypadłość nierzadko wywołana jest czynnikami zakaźnymi. Mowa tutaj przede wszystkim o bakteriach, grzybach, wirusach, ale można też zaliczyć pierwotniaki. Jeśli mowa o zapaleniu spojówek prostym, to występuje taki stan w odpowiedzi na wszelakie substancje chemiczne, które przeważnie zawarte są na przykład w kosmetykach. Taki stan może być też spowodowany przez substancje chemiczne. W takim przypadku zalicza się promieniowanie UV, pyły, wiatr, wzrastające rzęsy czy ciało obce – na przykład szkło kontaktowe. Oprócz tego zapalenie spojówek u dziecka może być spowodowane przebiegiem wady wzroku oraz utrudnionym odpływem filmu łzowego w czasie zapalnie błony śluzowej nosa, zatok, a także niedrożności w kanałach łzowych. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że stan zapalny nierzadko występuje w przebiegu alergii wziewnej. Mowa tutaj na przykład o alerganach lotnych, pyłkach roślin oraz zarodników pleśni. Nierzadko zapalenie spojówek u dziecka może być też spowodowane kurzem domowym oraz sierścią zwierząt. W takim przypadku objawy występują przez cały rok bądź sezonowo. Wszystko zależy od występowania alergenu w powietrzu. Warto też powiedzieć o tym, że tego typu zapalenie nierzadko występuje w odpowiedzi alergicznej na miejscowo zastosowane środki, na przykład antybiotyki bądź inne leki przeznaczone do oczu.
Jak walczyć z takim zapaleniem?
Warto wiedzieć, że zaburzenia związane z filmem łzowym mogą prowadzić do pojawienia się zespołu suchego oka. Efektem tego jest to, że występuje nadmierne łzawienie u dziecka, co jest bardzo problematyczne. Żeby zapobiec ogólnemu zapaleniu spojówek u dziecka należy unikać czynników wpływających źle na nawilżenie gałki oczne. Wymienić można w takim przypadku klimatyzację, promieniowanie słoneczne, pyłki, silny wiatr, dym tytoniowy, a także zbyt częste korzystanie z komputera. Bardzo istotne będzie także dbanie o właściwą wilgotność powietrza w pokoju. W celu zapobiegania takiego stanu warto stosować dietę, która bogata jest w kwasy omega-3. Warto też stosować krople nawilżające niezawierające konserwantów. Właściwa higiena powiek też będzie pomocna.