Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak często badać wzrok?

7 stycznia 2020


Oko to bardzo wrażliwy oraz delikatny narząd, który jest bardzo podatny na liczne bodźce zewnętrzne. W związku z tym każdy z nas powinien zadbać o bieżącą kontrolę stanu wzroku. Dzięki temu można bowiem w pełni zapobiec lub spowolnić rozwój wielu poważnych chorób oczu, wśród których można wymienić zaćmę oraz jaskrę. Zatem jak czesto robić badania wzroku?

Badanie wzroku u małych dzieci

Powszechnie specjaliści z dziedziny okulistyki zalecają, aby u dziecka po raz pierwszy zbadać wzrok w wieku trzech lat. W tym okresie można bowiem dokładnie określić czy oczy rozwijają się prawidłowo oraz czy nie występują u dziecka jakieś niepokojące objawy świadczące o poważnej chorobie oczu.

W kolejnych latach wzrok należy monitorować u okulisty raz w roku, gdyż na tym etapie życia zmiany w oczach zachodzą bardzo szybkim tempie, Według przeprowadzonych badań ponad połowa studentów uważa, że ich gorsze wyniki w nauczaniu są spowodowane problemem ze złym widzeniem, który to nie został zdiagnozowany w odpowiednim czasie.

W jaki sposób okulista bada wzrok?

Podczas rutynowych badań wzroku lekarz okulista za każdym razem sprawdza czy widzenie z bliska oraz z daleka jest odpowiednie oraz czy we właściwy sposób jest rozwinięte widzenie obuoczne. Ponadto okulista sprawdza u każdego pacjenta czy występuje prawidłowa akomodacja oraz prawidłowa koordynacja oko – ręka.

Podczas badania wzroku każdy pacjent odgaduje z odpowiedniej odległości poszczególne znaki, litery i symbole wskazywane przez lekarza – okulistę. W przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości wykonywane są bardziej szczegółowe badania, które to diagnozują ewentualne występowanie poszczególnych chorób oczu.

Badanie wzroku u osób dorosłych oraz u młodzieży

Zaleca się aby osoby dorosłe badały swój wzrok przynajmniej raz na trzy lata. Osoby, które to używają soczewki kontaktowe oraz szkła korekcyjne powinni badać swój wzrok znacznie częściej. Natomiast w przypadku występowania jaskry wizyty u okulisty powinny powtarzać się regularnie co trzy miesiące.

Osoby, które to ukończyły czterdzieści lat, są wraz z upływem kolejnych lat narażone na stopione pogorszenie się wzroku, zatem nie powinny one zaniedbywać wizyt u okulisty. Jeśli odczuwają one dolegliwości związane ze słabym widzeniem, to wówczas czym prędzej powinny udać się na wizytę kontrolną do okulisty.

Kontrolę wzroku mają znacznie bardziej ułatwioną dzieci w wieku szkolnym oraz ucząca się młodzież, gdyż dziś we wszystkich szkołach organizowane są wizyty okulistów, którzy to sprawdzają wzrok.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są zasady dziedziczenia mieszkania po rodzicach?
Jakie są zasady dziedziczenia po rodzicach?
Jakie są zasady przyznawania zachowku po rodzicach?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są zasady przyznawania zachowku po rodzicach?