Leki w formie zastrzyków wyróżniają się szybkim działaniem i wysoką efektywnością, dlatego są często zapisywane przez lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów. Zastrzyk umożliwia precyzyjne przygotowanie odpowiedniej dawki medykamentu oraz podanie go domięśniowo lub bezpośrednio do krwiobiegu. Dzięki temu lek zaczyna działać nawet w ciągu kilku minut, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku preparatów przeciwbólowych oraz przeciwdziałających objawom silnej alergii. Jeżeli korzystasz z leków w formie zastrzyków, sprawdź, co zrobić, by bezpiecznie je podawać.
- Strzykawki i igły – jak je wybrać?
- Dlaczego warto wybierać leki w zastrzykach?
Zastrzyk w wielu przypadkach jest koniecznością, jednak część chorych wybiera taką formę porwania leków na własne życzenie. Podawanie preparatów leczniczych domięśniowo lub dożylnie ma wiele zalet, lecz ważne jest dbanie o sterylność i bezpieczeństwo w przypadku każdej iniekcji. Jeśli przyjmujesz zastrzyki, sprawdź, czego potrzebujesz do ich samodzielnego wykonania.
Strzykawki i igły – jak je wybrać?
Do wykonania zastrzyku niezbędne są przede wszystkim strzykawki i igły. Ważne jest wybieranie produktów z oferty sprawdzonych firm. Tylko dzięki temu będzie się mieć pewność, że strzykawka oraz igła są wyprodukowane przy zachowaniu najwyższych standardów sanitarnych. Wybierając strzykawki i igły z niesprawdzonych źródeł, ryzykuje się, że przedmioty nie będą w pełni sterylne. Brak sterylności zwiększa niebezpieczeństwo, że podczas wykonywania zastrzyku dojdzie do zakażenia. Jest to szczególnie ryzykowne w przypadku wkłucia dożylnego, gdyż zabrudzona igła lub strzykawka mogą wprowadzić do krwiobiegu zjadliwe wirusy lub bakterie.
Do wykonania zastrzyków powinno się wybierać igły wyprodukowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Każda z igieł jest przeznaczona do użytku jednorazowego, dlatego po wykorzystaniu powinna być utylizowana ze względu na kontakt z materiałem zakaźnym. Dobre igły posiadają bardzo ostre końcówki, które ułatwiają przebicie się przez skórę i podanie leku. Ostra końcówka igły zmniejsza opór tkanek, dlatego wkłucie odbywa się niemalże bezboleśnie. Dodatkowo na http://nowafarmacja.pl/strzykawki-i-igly dostępne są igły wyposażone w powłokę silikonową. Dzięki niej lek w postaci płynnej jest podawany szybciej, a jego przepływ jest precyzyjniejszy.
Wybierając strzykawki, powinno się na początek zwrócić uwagę na ich rozmiar. Zakup zbyt małej strzykawki uniemożliwi szybkie podanie leku, gdyż zalecona dawka nie zmieści się do zbiorniczka na płyn. Przed udaniem się do apteki powinno się sprawdzić, ile leku podaje się jednorazowo w formie zastrzyku, gdyż możliwe jest zakupienie zarówno strzykawek o pojemności 5 ml, jak i 20 ml. Ponadto ważne jest przyjrzenie się tłoczkom w wybranych strzykawkach. Powinny być łatwe do naciskania, a ich rozmiar i kształt powinien uniemożliwiać wyciekanie medykamentu ze strzykawki. Istotna jest również skala na strzykawce – powinno się sprawdzić, czy jest czytelna i wyraźna, by uniknąć pomyłki przy dawkowaniu różnego rodzaju leków.
Dlaczego warto wybierać leki w zastrzykach?
Leki podawane w formie zastrzyków mają wiele zalet. Przede wszystkim działają znacznie szybciej i efektywniej niż tabletki, a także mają precyzyjnie ustaloną dawkę dla danego pacjenta. Zastrzyk można podać nawet osobie, która ma trudności z przełykaniem lub jest nieprzytomna. Dzięki temu po leki w tej formie można sięgać znacznie częściej niż po medykamenty w postaci do zażywania doustnego. Ponadto zastrzyk bez trudu wykona się samodzielnie, co ułatwia skorzystanie z takiej postaci leczenia.