Pomimo tego że niełatwo w to uwierzyć od razu, okazuje się, iż gruczoły piersiowe istnieją też u panów. Przeważnie, gdy pracują bez zarzutu, praktycznie w ogóle nie zwracamy na nie uwagi, jednakże warto wiedzieć, że panowie też są objęci ryzykiem zachorowania na choroby piersi, w tym także na raka. Warto zaznaczyć, że jedną z takich męskich chorób jest ginekomastia, która w obecnych czasach pojawia się coraz częściej. Warto dowiedzieć się, czym się objawia oraz w jaki sposób ją leczyć.
Co to jest ginekomastia?
Wiele osób zastanawia się, czym jest ginekomastia oraz czym się objawia u facetów. Jest to powiększenie się sutka u panów. Wynikiem tego jest rozrost tkanki gruczołowej, tłuszczowej, a także włóknistej. Dodatkowo takie schorzenie pojawia się w różnym wieku, stopniu, a także z wszelakich powodów. Warto zaznaczyć, że podstawową przyczyną ginekomastii jest niewłaściwie pracująca gospodarka hormonalna w ludzkim organizmie. Okazuje się, że schorzenie tego typu ma podłoże fizjologiczne bądź patologiczne. Dodatkowo nierzadko mają na to wpływ przyjmowane leki. Przypadłość ta pojawia się samodzielnie, a ponadto jest powikłaniem innego schodzenia bądź jego objawem. Trzeba też dodać, że fizjologiczne powiększenie piersi nierzadko ma miejsce u młodych chłopców, najczęściej w wieku 2 bądź 3 lat. Potem pojawia się też w okresie dojrzewania, lecz trwa maksymalnie półtora miesiąca u noworodków, a u nastoletnich chłopców parę miesięcy. W takim przypadku choroba ta nie jest groźna. Warto podkreślić, że przyczyną w takim przypadku jest zbyt duże stężenie estradiolu w odniesieniu do testosteronu. Okazuje się, że ginekomastia nierzadko ulega utrwaleniu. Często ma to związek ze sporą otyłością chłopca.
Przyczyny ginekomastii
Trzeba wiedzieć o fakcie, że ginekomastia patologiczna przeważnie spowodowana jest innymi chorobami współistniejącymi. Zaliczyć tu można przede wszystkim nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, marskość oraz rak wątroby, a także guzy i nowotwory nadnercza czy jąder. Nierzadko ginekomastia patologiczna spowodowana jest też nadwrażliwością sutka na estrogeny, genetyką oraz dziedziczeniem. Może mieć na to też wpływ działania niektórych leków. Mowa tutaj o takich, które są na niewydolność serca oraz grzybicę. Ginekomastia to dość poważne schorzenie. Dlatego wymaga wczesnego leczenia. Warto dodać, że ginekomastia nie jest równoznaczna z pojawieniem się raka piersi, jednakże nie można tego wykluczyć. Z tego powodu warto regularnie badać się u lekarza, bowiem dzięki temu można uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami.