Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym objawiają się choroby wzroku?

23 listopada 2019


Oczy, jak każdy narząd, mogą chorować oraz z czasem tracić sprawność działania. Są używane niemalże bez przerwy i narażane na różne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Z tej przyczyny wczesne objawy rozwijającej się choroby mogą być brane za zmęczenie lub dodatkowy symptom towarzyszący np. przeziębieniu. Zbagatelizowanie tego sprawia, że nie realizuje się od razu właściwej terapii. Gdy objawy stają się jednoznaczne, często jest już za późno.

Najczęściej wczesne symptomy chorób wzroku są dość ogólne i dlatego tak ciężko powiązać je z właściwą dolegliwością. Dość często zdarza się na przykład ból głowy – łączony bywa przede wszystkim ze stresem, przemęczeniem, za wysokim lub za niskim ciśnieniem, początkiem przeziębienia czy grypy. Tymczasem ból głowy może towarzyszyć chorobom oczu i jeśli nie mija przez kilka dni z rzędu, warto skonsultować go z lekarzem. Być może zostaną zlecone dodatkowe badania, np. badanie dna oka.

Poważne objawy

Dość poważnym objawem, który na szczęście od razu zwraca uwagę chorej osoby, są zaburzenia wzroku, takie jak podwójne czy nieostre widzenie, trudności z rozpoznawaniem przedmiotów, pojawianie się w polu widzenia kropek, plam czy innych kształtów. Objaw tego rodzaju może dotyczyć narządu wzroku, być związany z np. mechanicznym uszkodzeniem lub zmianami wywołanymi chorobą, ale także bywa powiązany z uszkodzeniami i chorobami (w tym nowotworami) mózgu. Nie można go lekceważyć, nawet gdy pojawia się jedynie na chwilę i zaraz mija. Warto udać się na konsultację do okulisty lub neurologa.

Bóle gałki ocznej czy okolic oczu to symptom, który może wskazywać np. na rozwój jaskry bądź chorobę zatok – wizyta u lekarza jest bardzo wskazana i powinna od razu rozwiązać wątpliwości. Objaw ten może być też wynikiem silnych stanów zapalnych w okolicy górnej szczęki, co jest niebezpieczne dla całego organizmu i grozi np. rozwinięciem się posocznicy.

Nie zawsze przez przemęczenie

Pogorszenie widzenia nie zawsze wynika z przemęczenia oczu czy też zaawansowanego wieku. Niekiedy zauważalna zmiana jakości wzroku jest związana ze zbagatelizowanym kiedyś uszkodzeniem mechanicznym lub urazem. Bywa, że w ten sposób daje o sobie znać choroba, na przykład zaćma, zwłaszcza jeśli kłopoty z widzeniem pojawiają się w słabszym oświetleniu, przygaszonym świetle czy po zapadnięciu zmroku.

W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów związanych z widzeniem, lekarzem pierwszego kontaktu powinien być oczywiście dobry okulista. Niekiedy dodatkowa diagnostyka potrzebna jest ze strony neurologa, gdyż często symptomy ze strony narządu wzroku wynikają z rozwijania się chorób układu nerwowego i różnych nowotworów.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najczęstsze objawy zapalenia spojówek u dzieci?
Jakie są najlepsze sposoby na dbanie o farbowane włosy?
Jakie są najważniejsze zasady zdrowej diety dla seniorów?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są najważniejsze zasady zdrowej diety dla seniorów?