Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Leczenie katarakty – co warto wiedzieć o tej chorobie?

31 stycznia 2023 Leczenie katarakty

Każdego roku wiele osób skarży się na pogorszenie wzroku. Niestety, bardzo duża liczba takich przypadków nie wynika ze starzenia się narządu wzroku. Po wykonaniu badań okazuje się, że dosięga ich choroba oczu zwana zaćmą lub kataraktą. Na czym ona polega? Jak ją leczyć? Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest zaćma?

Zaćma to choroba oka, która powoduje zmętnienie soczewki w oku, co utrudnia widzenie. Może to prowadzić do obniżenia jakości widzenia i trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czytanie i prowadzenie samochodu. Zaćma jest często leczona chirurgicznie poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką.

Jakie są objawy zaćmy?

Objawy zaćmy mogą obejmować:

  • Pogorszenie widzenia z dala: trudność w czytaniu tablic reklamowych lub widzenie jest mniej wyraźne.
  • Nieostre widzenie: przedmioty wydają się rozmyte lub nieostre.
  • Potrzeba dodatkowego oświetlenia: potrzeba dodatkowego światła do czytania lub pracy przy komputerze.
  • Zmętnienie obrazów: pojawiają się plamy lub zmętnienie na widzeniu.
  • Niejednorodne oświetlenie: światło jest rozproszone lub mocno rozmyte.
  • Zmęczenie oczu: szybko męczą się oczy w wyniku wysiłku wzrokowego.
  • Zmiana percepcji kolorów: kolory wydają się mniej nasycone i mniej wyraźne.

Jakie rodzaje zaćmy możemy wyróżnić?

Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów tej choroby. Poniżej opisujemy te, które występują najczęściej:

Zaćma jądrowa to rodzaj zaćmy, w której zmętnienie dotyczy głównie centralnej części soczewki oka, zwanej jądrem. Może to powodować słabe widzenie ostrości i trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czytanie i prowadzenie samochodu. Zaćma jądrowa jest często leczona chirurgicznie przez usunięcie zmętniałego jądra i zastąpienie go sztuczną soczewką.

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy, w której zmętnienie dotyczy głównie otaczającej jądro soczewki oka, zwanej korą. Może powodować rozmycie obrazów i trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czytanie i prowadzenie samochodu. W przeciwieństwie do zaćmy jądrowej, zaćma korowa może być trudniejsza do leczenia i często wymaga interwencji chirurgicznej.

Zaćma tylna to rodzaj zaćmy, w której zmętnienie znajduje się z tyłu soczewki oka, bliżej dna oka. Może powodować słabe widzenie ostrości i trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czytanie i prowadzenie samochodu. Zaćma tylna jest często leczona operacyjnie, podobnie jak zaćma jądrowa.

Jaki jest najlepszy sposób leczenia zaćmy?

Najlepszy sposób leczenia zaćmy zależy od stopnia i rodzaju zaćmy, wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Najczęstsze sposoby leczenia zaćmy to:

  1. LEC: Laserowa korekcja wzroku jest szybkim i bezbolesnym sposobem leczenia tylko niektórych rodzajów zaćmy.
  2. Operacja zaćmy: Jest to najczęstszy i jednocześniej najpewniejszy sposób leczenia zaćmy. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Więcej na temat tego zabiegu można przeczytać na stronie https://zacma-nfz.pl/operacja-zacmy-na-czym-polega/.

Zalecenie najlepszego sposobu leczenia może wydać tylko lekarz okulista, po dokładnej ocenie stanu oka pacjenta.

Czym się kierować szukając najlepszej kliniki do operacji zaćmy?

Przy wyborze najlepszej kliniki do operacji zaćmy warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  1. Doświadczenie lekarzy: upewnij się, że lekarze posiadają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje do wykonywania operacji zaćmy.
  2. Technologia i sprzęt: klinika powinna być wyposażona w nowoczesne technologie i sprzęt, co zwiększa szanse na powodzenie operacji i zmniejsza ryzyko powikłań.
  3. Reputacja i recenzje pacjentów: przeczytaj opinie i recenzje pacjentów na temat kliniki i lekarzy, aby uzyskać bardziej obiektywny obraz ich jakości.

Jedną z klinik, która może się pochwalić doświadczoną kadrą medyczną, nowoczesnym sprzętem medycznym i świetnymi opiniami pacjentów, jest Provisus. Klinika ta oferuje operację zaćmy w Czechach. Dlaczego akurat tam? Ze względu na znacznie większy wybór soczewek, a sam zabieg w dalszym ciągu refundowany jest przez NFZ. Dowiedz się więcej na stronie: https://zacma-nfz.pl/operacja-zacmy-w-czechach-jak-to-zalatwic-w-2021-roku/.

Materiał zewnętrzny

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kleszcze do ekstrakcji zębów
Zwyrodnienie siatkówki
Filtry do nawilżaczy - kompleksowy poradnik

Jesteś zainteresowany reklamą?