Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Praca przy komputerze, a badanie wzroku

28 grudnia 2019


Najpopularniejszą formą zatrudnienia w Polsce jest od wielu lat umowa o pracę. Wiążę się z nią wiele udogodnień jak chociażby stała pensja i ubezpieczenie zdrowotne, ma też jednak wiele wad, do których należą normowane godziny pracy, zamknięta liczba dni urlopowych czy badania lekarskie. Te ostatnie wielu zatrudnionym spędzają sen z powiek, są bowiem czasochłonne i niezwykle, nazwijmy to upierdliwe.

Obowiązkowe badania

Przed rozpoczęciem umowy o pracę, tj. przed jej podpisaniem i przystąpieniem do faktycznego spełniania obowiązków pracowniczych, pracodawca jest zobowiązany wysłać pracownika na badania wstępne. Badanie te przeprowadzane są skierowaniem, zwykle z placówką medyczną, z którą pracodawca ma podpisaną umowę. Dopiero po pozytywnym przejściu wszystkich badań nowy pracownik może przystąpić do wykonywania swoich obowiązków. Jeśli wymagania określone w ramach danego stanowiska nie zostaną przez pracownika spełnione w czasie badań wstępnych, pracownik nie zostanie dopuszczony do pracy i konieczne staną się poszukiwania nowej osoby na jego miejsce.
Chętnych do pracy fizycznej jest mało. Największym zainteresowaniem, nie tylko w Polsce, cieszą się prace biurowe, nie wymagające zbyt wielkiego doświadczenia i umiejętności. Wykonywać może je każdy, niezależnie od wykształcenia czy posiadanych kwalifikacji – te bowiem w przypadku stanowisk biurowych łatwo zdobyć. Wystarczy obsługa programu do edycji tekstu, excela czy poczty elektronicznej. Takie osoby wysyłane są do przychodni na podstawowe badania – ogólnej kondycji fizycznej oraz na badanie wzroku.

Relaks dla oczu

Cechą charakterystyczną pracy biurowej jest obecność i obsługa komputera przy okresie wynoszącym minimum cztery godziny. Z tego względu przyszły pracownik, owszem, może posiadać okulary, jednak muszą one mu zapewniać dobrą widoczność z bliskich odległości. Jeśli więc jesteś krótkowidzem, a masz problemy z łapaniem ostrości na większe odległości, praca przy komputerze nie będzie dla Ciebie problemem i spokojnie dostaniesz zezwolenie na wykonywanie takiej pracy. Poza oczekiwaniem w długiej kolejce, badanie wzroku jest krótkie i bezbolesne. Wykonuje się je raz w roku, więc jeśli w przeciągu kilku miesięcy zmieniałeś swoją pracę, to wykonywanie kolejnego badania nie będzie konieczne, pozostaną wyniki wykonane na badaniu wcześniej.
To o czym należy pamiętać przy pracy przy komputerze w kwestii wzroku to to, by dawać oczom co jakiś czas chwilę relaksu. Dobrze jest oderwać się od ekranu komputera czy laptopa i popatrzeć gdzieś dalej, tak by umożliwić mięśniom w oku właściwą aktywność. Dobrym rozwiązaniem dla osób pracującym przy komputerze przez osiem godzin dziennie są okulary blokujące niebieskie światło. Dzięki nim oczy nie będą boleć, a wieczorem, po ciężkim dniu będziesz mógł spokojnie zasnąć.

Redakcja chronswojwzrok.pl

Redakcja Chronswojwzrok.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści z zakresu ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wzrok. Nasze artykuły obejmują tematy związane ze zdrowiem, dzieckiem, urodą oraz lifestyle’em, dostarczając cennych porad, jak dbać o oczy w codziennym życiu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najczęstsze objawy zapalenia spojówek u dzieci?
Jakie są najlepsze sposoby na dbanie o farbowane włosy?
Jakie są najważniejsze zasady zdrowej diety dla seniorów?

Jesteś zainteresowany reklamą?